Pořízení vlastního automobilu provází obvykle velká radost. Obzvlášť, pokud jde o první auto v životě. To se pak člověk skoro i vznáší na obláčku radosti. Ale jen do doby, než zjistí, že koupí auta nic nekončí, ale naopak začíná. S tím, že budete pravidelně tankovat jistě počítáte, mysleli jste ale také na pojištění?
Povinné ručení je naprosté minimum
Každé vozidlo, se kterým se plánujete vydat na pozemní komunikaci, musí mít sjednané nějaké pojištění. Co kdybyste s ním někomu způsobili škodu? Takové pojištění se označuje jako povinné ručení a jeho sjednání vám ukládá zákon. I proto se někdy označuje jako zákonné pojištění vozidla.
Další pojištění, které už si sjednat můžete, ale nemusíte, se označuje havarijní pojištění. V čem se ještě liší, kromě toho, že jeho sjednání je dobrovolné?
- Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním vozidle.
- Povinné ručení se vztahuje na škody, které vzniknou někomu jinému.
- U povinného ručení si na rozdíl od havarijního pojištění nesjednáváte spoluúčast, tedy částku, kterou se na škodě budete podílet.
- Zásadním parametrem u povinného ručení jsou pojistné limity, tedy maximální částka, kterou pojišťovna v případě pojistné události třetí straně vyplatí.
Jak si sjednat povinné ručení?
Povinné ručení vás, jak už jsme zmínili, chrání před škodami, které vzniknou provozem vašeho vozidla někomu jinému. Může jít o škody na životě, zdraví, majetku i škodu s povahou ušlého zisku, plnění se vztahuje i na výdaje na odstranění nehody a trvalé zdravotní následky.
Sjednání tohoto pojištění není složité, zvládnete to i online, a to buď u konkrétní pojišťovny, nebo na srovnávači pojištění, kde si můžete vybrat tu nejvýhodnější nabídku. Nedívejte se přitom ale jen na výši pojistného, které budete platit, ale hlavně na výši pojistných limitů.
Naprostým minimem je 35 milionů korun, což v dnešní době bohužel může být málo. Lepší je vsadit na limit ve výši 50, 70, 100 nebo i více milionů korun. Když si pojištění sjednáte online, akceptujete ho zaplacením pojistného, takže nikam nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy.
Víte, že dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta, které se dnes už někdy říká bílá karta?
Zdroj: fotobanka
Na co se vztahuje havarijní pojištění?
Když způsobíte dopravní nehodu, škodu, která vznikla někomu jinému, uhradí pojišťovna z povinného ručení. Ale co škodu, která vznikla na vašem voze? Buď si ji zaplatíte z vlastní kapsy, nebo pokud máte sjednané havarijní pojištění, tak ji z velké části uhradí pojišťovna. Proč jen z velké části? Jednoduše proto, že u havarijka si sjednáváte spoluúčast. Ta sice může být i nulová, většinou ale dosahuje 5 % nebo 10 %.
Od její výše se odvíjí také pojistné, čím je spoluúčast nižší, tím je pojistné vyšší. Jeho cenu ale ovlivňuje ještě jeden faktor, a to pojistná rizika. Mezi ně patří havárie, vandalismus, střet se zvěří, odcizení, živelné pohromy nebo GAP pojištění. Ne každý se potřebuje pojistit proti všemu, vybrat si můžete i některá z rizik.
Náš tip: I havarijní pojištění si můžete stejně jako povinné ručení a další pojištění sjednat online, dost možná díky tomu i ušetříte.
3 komentáře
Pingback: Bez autopojištění na silnici nevyrážejte - Mluvime.cz
Pingback: Havarijní pojištění přijde vhod mnoha řidičům - Newslife.cz
Pingback: Jaké faktory ovlivňují cenu povinného ručení? | Dálka.cz - Průvodce cestovatele