Jak vybrat vhodnou pojistku na auto?

Plánujete si pořídit nového plechového kamaráda? Nebo tomu stávajícímu bude brzy končit pojištění a vy přemýšlíte, jak mu vybrat nové? Možná to za vás dosud dělal někdo jiný a vy nevíte, jak na to. Možná se jen chcete ujistit, že neplatíte víc, než je nutné, a dostanete za své peníze to nejlepší. Jak tedy vybrat tu pravou pojistku na auto?

Pojištění musí mít každé vozidlo

Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikaci, musí mít sjednané alespoň základní pojištění vozidel, a to povinné ručení. Jeho sjednání vám ukládá zákon, chrání vás před škodami, které provozem vozidla můžete způsobit třetím stranám. Kdo chce, ten si kromě uzavření povinného ručení může sjednat ještě havarijní pojištění.

Na co se vztahuje povinné ručení?

Mnozí z nás tápou v tom, na co se vztahuje povinné ručení a na co havarijní pojištění. Každé pojištění si můžete sjednat zvlášť, ale i dohromady.

Povinné ručení se označuje také jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla a kryje řidiče proti škodám, které svým automobilem způsobí někomu jinému. Může jít o škody na majetku, zdraví i životě.

Víte, že povinné ručení je povinné nejen v ČR, ale i v zahraničí?

Stejně jako u každého pojištění jsou i u autopojištění stanoveny výjimky, tedy situace, na které se pojištění nevztahuje. Patří mezi ně třeba řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, střet dvou vozidel stejného majitele, škody způsobené nevhodným použitím vozidla, nebo třeba jízda s vozidlem bez platné STK.

Cena povinného ručení se odvíjí od věku řidiče, jeho řidičské zkušenosti (jak dlouho jezdí bez nehody), bydliště řidiče, technických parametrů vozidla (obsah a výkon motoru, hmotnost vozidla, počet sedadel, stáří vozu apod.) a ročního nájezdu kilometrů.

Zdroj: fotobanka

Proti čemu vás chrání havarijní pojištění?

Havarijní pojištění patří mezi dobrovolná pojištění, k jeho sjednání vás nikdo nutit nebude. Je jen na vás, zda ho uzavřete nebo nikoli, vztahuje se na škody, které vzniknou na vašem voze:

  • V důsledku havárie
  • Odcizením
  • Vandalismem
  • Neoprávněným užitím vozidla
  • V důsledku řádění živlů (požár, zásah bleskem, povodeň, krupobití, …)

Víte, že u havarijního pojištění si sjednáváte spoluúčast, tedy částku, jakou se podílíte na placení škody? Drtivou část škody sice zaplatí pojišťovna, část ale hradíte sami. Spoluúčast se vyjadřuje buď procenty, nebo pevně stanovenou částkou.

U nových vozidel se vyplatí sjednat si i GAP pojištění. Cena vozidla se sníží už tím, že odejdete od prodejce a používáním může cena klesnout o 15-25 % oproti nepoužívanému vozu. Díky GAP pojištění dostanete pořizovací cenu vozu místo té aktuální.

Náš tip na závěr: Autopojištění si můžete sjednat online, bez nutnosti chodit na pobočku na pojišťovny. A to ani kvůli podpisu smlouvy, akceptujete ji zaplacením pojistného.

Napsat komentář