Máme rádi autíčka

Od dětí, přes kluky až po chlapy jsou auta velmi oblíbená. A to ať se jedná o obyčejné hračky, modely aut, nebo skutečná automobily. U některých dětí začíná zájem o auta už v prvních letech života a mnohým z nich vydrží po celý život. Na počátku jsou plyšové, plastové hračky v podobě pohádkových představitelů, následují všemožné angličáky, požární a policejní auta, záchranáři, popeláři nebo třeba traktory a jiné zemědělské stroje.

Dalším, vyšším levelem jsou sběratelské modely aut a motorek, po kterých následují už jen sbírky skutečných automobilů a to ať už v podobě sbírek veteránů, oldtimerů nebo třeba současných supersportů. Málo komu se ale poštěstí mít možnost sbírat skutečné automobily. Kromě finanční náročnosti je to také velmi náročné prostorově.

Sběratelské modely aut

Jak již bylo výše řečeno, sbírat skutečné automobily je pro většinu z nás nereálné. Existuje ale možnost, jak si své vysněné vozy pořídit alespoň v menších měřítkách jako modely aut do vitríny. Na českém trhu je několik předních eshopů, kteří se prodejem takových modelů zabývají. V prodeji najdeme jak auta evropská, tak auta americká, japonská či všemožné speciální edice. Nabídka je opravdu velmi široká a to jak v jednotlivých automobilkách, modelových řadách a měřítek.

Měřítka modelů

Sběratelské modely aut jsou vyráběny v mnoha měřítkách, přičemž nejčastějšími a zároveň sběratelsky nejhodnotnějšími jsou modely v měřítku 1/87, 1/43 a 1/18. Model v daném měřítku je přesně tolikrát menší oproti skutečnému vozu. Pro představu, vezmeme-li např. Škodu Fabii, která ve skutečnosti měří okolo 4m, tedy 400cm a pořídíme si její model v měřítku 1/43, bude tento model přesně 43x menší. Velikost modelu bude tedy 400cm : 43 = 9,3cm. Tolik pro vysvětlení výpočtu měřítka.

Cena modelů aut

Ceny sběratelských modelů se pohybují od řádově nižších jednotek stokorun až po vyšší jednotky tisíců. Vliv na cenu má především kvalita zpracování, značka výrobce, který model na trh uvedl a v neposlední řadě jeho exkluzivita, jedinečnost. Základní modely jsou zpravidla vyráběny v několika tisících kusech, exkluzivní modely aut jsou pak uváděny na trh v desítkách či dokonce jednotkách kusů. Takovéto modely jsou pak velmi ceněné.

Jak už tomu u sběratelských věcí obecně bývá, i u modelů aut se model cení o to více, je-li zachován v původním stavu a obsahuje-li i původní balení. Sbírání takových to modelů je v pro mnohé nejen koníčkem, ale opravdovou celoživotní vášní.

Napsat komentář