TOP pojištění na auto

Konečně si splníte sen o vlastním vozidle? Vybrali jste si přesně takové, o jakém jste už dlouho snili a které odpovídá vašim požadavkům? Vaši radost teď možná střídá starost o to, co ještě budete muset zařídit. Koupí automobilu totiž nic nekončí, vše naopak začíná!

Pořízení auta je radost i starost

Tak už to v životě prostě bývá. Když si něco pořídíte, musíte se o to taky starat. Je to jako s domácím mazlíčkem. V případě vozidla je třeba tankovat, přezouvat pneumatiky, navštěvovat pravidelně servis, sjednat si pojištění, možná i koupit dálniční známku.

Každé vozidlo musí být pojištěné

Zákon ukládá každému majiteli vozidla, které vyjíždí na pozemní komunikace, sjednat povinné ručení jako zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění se vztahuje na škody, které způsobíte někomu jinému, nechrání vás ale před dopady škod, které vzniknou na vašem vozidle. K tomu slouží havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné.

Víte, že sjednat si můžete obě pojištění naráz, dost možná přitom i ušetříte?

Povinné ručení je nutností v ČR i v zahraničí. Jak si sjednat to nejlepší?

Bez povinného ručení nesmíte na silnici, a to v ČR ani v zahraničí. Kryje vás pro případ, že provozem svého vozidla způsobíte újmu třetí straně. Vztahuje se na situace, kdy dojde ke:

  • Škodě na majetku
  • Škodě na zdraví nebo životě
  • Trvalým zdravotním následkům
  • Škodám v podobě ušlého zisku
  • Kryje i výdaje na odstranění dopravní nehody

Víte, že při sjednávání povinného ručení je nejdůležitější pohlídat si pojistné limity? Pojišťovna vás totiž kryje jen do jejich výše. Minimem je 35 milionů Kč, zejména v zahraničí ale nemusí tato částka stačit. Kdo chce být opravdu chráněný, ten by měl zvážit limity ve výši 50, 70, 100 nebo i víc milionů korun.

Zdroj: fotobanka

Havarijní pojištění se vyplatí nejen u nových vozidel

Škoda na vlastním vozidle je nepříjemná, je jedno, zda k ní dojde v důsledku nehody, kterou způsobíte, nebo vám vůz poškodí vandal nebo živelná pohroma. Oprava není levnou záležitostí, o cenách náhradních dílů ani nemluvíme. Havarijní pojištění se tak vyplatí nejen u nových vozidel, ale i těch starších.

Když se pro něj rozhodnete, měli byste si ujasnit dvě věci. Proti jakým rizikům se pojistíte a jak vysokou spoluúčast si sjednáte. Proč jsou právě tyto dvě věci zásadní?

Ne vždy je třeba pojistitauto proti všem rizikům, jejich rozsah navíc ovlivňuje cenu pojistného. Mezi nejdražší rizika patří havárie, na ní se ale šetřit nevyplácí. Nikdy nevíte, co se může stát. Kromě havárie se ale můžete pojistit i pro případ odcizení, krádeže, vandalismu a živelných pohrom, u nových aut si lze navíc sjednat i GAP pojištění, díky kterému v případě totální škody na vozidle dostanete plnění ve výši pořizovací ceny auta místo té aktuální.

No a když přijde na spoluúčast, od ní se odvíjí, jakou část škody zaplatíte z vlastní kapsy. Nejčastěji se sjednává spoluúčast 5 % nebo 5 tisíc korun, maximem je 10 % nebo 10 000 Kč. Čím je spoluúčast nižší, tím dražší je pojistné, když ale přijde na úhradu škody, většinou se to vyplatí.

Náš tip na závěr: Chcete nejen to nejlepší, ale zároveň nejvýhodnější pojištění? Porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven online.

Napsat komentář