LED
Zdroj: artfotoxyz / Shutterstock.com

Osvětlení vozu LED žárovkami je úsporné. Jak vybrat ty správné

Osvětlení vozu je zcela zásadní. A to nejen pokud řídíte ve tmě – koneckonců zapnutá světla byste měli mít celodenně. Správně fungující světla jsou ale také klíčová třeba při signalizaci odbočení, couvání nebo brždění. Je tedy dobré jejich výběr nepodcenit, aby vše správně fungovalo a vy jste měli jistotu, že budete v provozu nepřehlédnutelní.

Správné žárovky do auta by měly perfektně sedět, ale také dostatečně dlouho vydržet, nesmí oslňovat ostatní řidiče, ale musí poskytovat dostatečné osvětlení všude tam, kde není žádné pouliční osvětlení a je zde naprostá tma. Zaměřit se musíte nejen na klasická světla, ale také vybírat LED parkovačky nebo různá jiná signalizační světla.

Jak vybrat žárovky?

V manuálu ke svému vozu nejsnadněji zjistíte, jaký typ autožárovky je ve vašem světlometu. Moderní vozy, které mají oddělená tlumená a dálková světla, obvykle mívají jednovláknové patice autožárovek H7, ale můžete se stále setkat i s žárovkami do auta H4. Sledovat je třeba také napětí a příkon. Platí, že do osobních aut by autožárovky pro noční a denní svícení měly být vždy 12 V a 55 W příkon. Pokud ale kupujete žárovky LED, pak počítejte, že tyto hodnoty budou samozřejmě nižší – na internetu si snadno můžete provést přepočet LED hodnot na klasickou žárovku, abyste neudělali chybu.

LED svícení je samozřejmě nejúspornější variantou, ale bohužel některá chytrá auta neumožňují klasickou žárovku nahradit LED variantou, protože ji systém vnímá jako prasklou žárovku a nedovolí s ní pokračovat. Pokud máte tento problém, vyřeší to za vás označení CAN BUS, které vám zajistí bezproblémový přechod na LED žárovky i v chytrých vozech. Můžete zvolit LED T10, které představují univerzální variantu.

Pozor na plagiáty

Ujistěte se, že krabička obsahuje označení homologovaná a značku ve tvaru E + číslo země. Tak můžete mít aspoň částečnou jistotu, že žárovka prošla všemi předepsanými testy. Vyplatí se také nakupovat jen od známých značek nebo od tradičních výrobců.

Napsat komentář