diesel

Elektro auta versus dieselový pohon

Jistě jste si všimli, že v uplynulých měsících a letech nás neustále média, a nejen ta, drtí tím, že dieselová a benzinová auta znečišťují ovzduší. Dá se říci, že to celé začalo v Německu po aféře Dieselgate. A tato země v tom také pokračuje. Vznikly tak emisní zóny, díky kterým se s dieselovým autem do některých měst nepodíváte, pokud nesplňujete nejpřísnější emisní normy. Píše se o tom pořád dokola. Ale domyslel někdo důsledky? Ne, protože by některé společnosti přišli o obrovské množství peněz.

Čím budou Češi jezdit za pár let?

Asi nemá smysl hovořit o tom, že němečtí občané mají nová auta dostupnější. Podívejme se na Českou republiku. Opravdu si může dovolit průměrný občan pořídit nové auto na elektrický pohon? Ne, nemůže, protože na něj prostě nemá a nikdy mít nebude.

Zákaz vjezdu dieselových aut u nás ještě není, ale asi tomu moc nechybí. Domýšlel někdy někdo, jak to udělat, aby si celé sídliště, kde parkuje několik stovek aut, mohlo nabít svůj elektromobil? Možná jste už zaznamenali některé názory, že je to nereálné. Čím tedy budeme v budoucnu jezdit? Stará auta nebudou smět na silnici, ty o něco mladší také ne, protože díky filtru pevných částic také nebudou splňovat emisní normy a nová auta na elektrický pohon budou mít jen firmy. Tak nám asi nezbude nic jiného, než si pořídit elektro kola. Ty jsou přeci jen levnější.

Existují levná elektro auta? Ano, ale ne u nás.

Víte, že se na světě prodávají auta na elektrický pohon v přepočtu za 200 000 Kč? Na český trh taková auta nikdy nevstoupí, znamenalo by to krach ostatních automobilových společností. Je pravdou, že jde o malá vozítka, která čtyřčlenné rodině příliš neposlouží, nicméně alespoň něco. Máme však smůl. Jaký máte na tyto „ vozítka“ názor vy? Myslíte si, že emise vypouštěné do ovzduší skutečně zachrání elektrická auta?

 

Napsat komentář