autobaterie

Jak se starat o autobaterie

Stačí malá chyba a výsledkem je bezúčelné otáčení klíčku v zapalování. Většinou tato situace nastane ve chvíli, kdy je pro nás odjezd téměř životně důležitý.

Ušetřete si starosti s vybitou autobaterií

Co bývá nejčastější příčinou vybité autobaterie? Nepozornost řidiče, který zapomněl vypnout světla. Je ale také zapotřebí myslet na to, že autobaterie má pouze omezenou životnost. U nových vozů počítejte přibližně s pěti lety.

  • Tak trochu paradoxně zní fakt, že dříve se baterie opotřebuje u nových aut.
  • Jsou totiž vybavené celou řadou doplňků, které mají zvýšit komfort cestujících.
  • Tato zařízení pochopitelně fungují v závislosti na elektrickém proudu.
  • Jestliže svůj vůz využíváte pro jízdu na kratší vzdálenosti, pak je baterie velice namáhaná.
  • Podle odborníků je zapotřebí, aby auto jelo alespoň půl hodiny bez přestávek.

Druhou možností, kdy se baterie může nejen vybít, ale přímo poničit, je dlouhodobé stání. Pokud v zimě nejezdíte, je zapotřebí autobaterii vypojit. Zejména, pokud není garáž vytápěná. Nízké teploty promění elektrolyt na vodu. Pokud zmrzne, baterie praskne.

Roztahovat nebo neroztahovat?

Co ale dělat ve chvíli, kdy stojíte na parkovišti a zoufale se snažíte nastartovat? Je to jednoduché. Jestliže máte vůz s katalyzátorem, pak raději použijte startovací kabely. Roztažení auta by mohlo katalyzátor poškodit.

  • Ve chvíli, kdy je baterie nabitá, zkuste nastartovat.
  • Jestliže se to nepovede na první pokus, počkejte alespoň deset minut.

Vhodná nabíječka je nutností

Životnost a spolehlivost autobaterie lze ale docela jednoduše zvýšit. Stačí pravidelné dobíjení. A hlavně nenechávat baterii vybít „na doraz“.  Pokud voltmetr ukáže hodnotu pod 12,4 V, je čas připojit nabíječku. Jak vybrat tu správnou? Záleží na typu baterie a vašem očekávání. Pro klasické WET baterie jsou vhodné klasické nabíječky. Jestliže chcete mít jistotu bezpečného průběhu nabíjení, pak zvolte automatickou variantu. Pro běžné nabíjení i pro pomoc při startování je vhodná nabíječka se startem. Máte-li slabší baterii, pak je to přesně to pravé. Posledním typem jsou udržovací nabíječky. Ty sice nejsou vhodné pro přímé dobíjení, ale mohou udržet autobaterii v nabitém stavu.

Napsat komentář