auta
Zdroj: lumen-digital / Shutterstock.com

Pořiďte si kvalitní intercooler nebo vložku do vzduchového filtru

Chcete si vyladit svého čtyřkolového miláčka k dokonalosti? Potom mu určitě rádi kupujete nejrůznější výbavu, která mu zajistí hladký chod a nebo možná někdy také zvýší výkon. Veškerý takový sortiment do motoru, na podvozek, převodové ústrojí nebo třeba také do interiéru vašeho vozu, dnes pořídíte za výhodné ceny na internetu ve specializovaných e-shopech.

Proč se vyplatí pořídit kvalitní intercooler?

Nejprve si ve stručnosti řekněme, o co se vlastně jedná. Intercooler je mezichladič, který slouží k ochlazování stlačeného vzduchu, jež vystupuje z turbodmychadla. Pokud si pořídíte výkonné intercoolery, tak zlepšíte proces spalování, protože ochlazený vzduch má vyšší hustotu, tedy ve stejném objemu je obsaženo více kyslíku využitelného motorem. Kyslík je pro chod motoru samozřejmě důležitý a více kyslíku znamená také vyšší výkon. To jde ruku v ruce s:

  • Vyšší účinností motoru
  • Nižší spotřebou a emisemi

Mimo jiné při lepším procesu spalování díky intercooleru nedochází k tak velkému tepelnému namáhání motoru. Samozřejmě toto řešení má i drobné nevýhody, jako třeba vyšší citlivost na mechanické poškození, a to už proto, že se umisťuje v přední části vozu. Tuto potenciální nepříjemnost však převažuje množství zmiňovaných pozitivních vlivů na pohonnou jednotku vašeho vozidla.

Nezapomeňte na kvalitní vzduchový filtr

Důležitou součástí, kde je vhodná také průběžná údržba a pravidelná výměna, je vzduchový filtr. Když už ale dojde na výměnu, je vhodné koupit vložky filtrů, které jsou skutečně kvalitní. Tzv. vložky do airboxu si můžete pořídit od renomovaných výrobců, kteří mají desítky let zkušeností v motorsportu. Sportovní pěnový vzduchový filtr je zpravidla vyroben z kvalitní dvouvrstvé pěny a snadno jím nahradíte vložku stávající, která je obvykle papírová nebo bavlněná. Kvalitní pěnový filtr propouští více vzduchu a zároveň zachytí více nečistot. Také vám déle vydrží a po vyčištění je opakovaně použitelný.

Napsat komentář