favicon

Proč si pořídit autokameru a jakou vybrat?

Jednou z největších samozřejmostí při řízení by měla být bezpečnost na silnicích. Často se ale stává, že lidé riskují už jen třeba kvůli tomu, že nestíhají schůzku nebo z nervozity, že před nimi jede autoškola. Nikdy nevíme, co se může stát a s kým se na cestách potkáme. Kamera jako taková nám život nezachrání, ale často nám může pomoct při nepříjemnostech s důkazy pro pojišťovnu či policii.

Proč si pořídit autokameru?

Důvodů je několik. Čím častěji jezdíme autem, tím větší je bohužel pravděpodobnost, že jednou nevyjde všechno tak, jak má. Přitom se může jednat o zdánlivě banální situace. Mít důkaz své neviny je důležité a v některých případech můžete pomoct i ostatním řidičům. Proto se také v posledních letech stávají autokamery trendem a pořizuje si je stále více řidičů.

Hlavním mýtem o autokamerách je ten, že jsou zakázané. V České republice je možné pořizovat záběry neomezeně, pokud použijeme obsah videa pro vlastní účely či na ochranu vlastních práv. Problémem je publikování videí na internet se záměrem někoho zesměšnit.

Jak si vybrat autokameru?

Auto může zůstat chráněné nejen v době jízdy, ale i při parkování v případě, že má kamera funkci detektoru pohybu. Spousta kamer má funkce jako např. couvací kamera s linkami pro snadnější parkování, asistent jízdních pruhů nebo detektor radarů.

Videozáznam se ukládá po cca pěti minutách do souboru pro případ, kdyby bylo potřebné video odeslat po síti. Praktické vlastnosti kamery jsou:

  • Funkce cyklického nahrávání
  • GPS (ukládá informace o rychlosti jízdy v určitých úsecích, což je vhodné, když je nám udělena pokuta za rychlost, se kterou nesouhlasíme)
  • Časosběrné video
  • Vidění za šera či v noci
  • Nahrávání do smyčky
  • G-senzor (zkoumá neplynulost jízdy a v případě prudkého brzdění se ukládá videozáznam tak, aby nebylo možné jej přemazat)
  • Monitoring parkování (vhodná ochrana vozidla před vandaly či v případě, že jiné parkující auto způsobí škodu na vašem vozidle)

 

Důležité je také umístění kamery a její viditelnost. V některých případech může kamera přilákat vandaly, kteří se snaží zbavit důkazů. Může být ale i přítěží pro vás, protože pokud kamera brání vašemu výhledu, tak porušujete zákon. Proto je dobré vybrat pro kameru vhodné místo a přemýšlet nad umístěním ještě před zakoupením.

Napsat komentář