převodovka

Výhody a nevýhody automatických převodovek

Dalo by se říci, že automatické převodovky jsou čím dál více oblíbenější. Proč tomu tak je? To, co vám řekne každý majitel auta s automatem je, že jde především o pohodlnost. Dovedete si představit jízdu po městě, kdy nemusíte vůbec řadit a v klidu pít kávu? Je to opravdu luxus a je úplně jedno, jestli máte nové auto, nebo starší.

Výhody automatu jsou bez debat

Jedna z výhod už byla zmíněna. Víte, že řidič, který odjakživa byl zvyklý na manuál a najednou si pořídil automat, už nikdy manuál chtít nebude? Kromě toho, že nemusíte řadit, máte také volnou ještě jednu nohu, levou. Auto logicky nemá spojku. Pohodlnost je jedna věc, ale není to to jediné, proč byste si automat měli pořídit. Mezi další výhody patří:

  • šetří motor
  • vhodná pro začátečníky
  • snižuje spotřebu
  • snadno se udržuje

Asi tou nejdůležitější vlastností automatu je to, že šetří motor. Je to dáno především tím, že se motor zbytečně nepřetáčí. Elektronika zajistí, že si auto podřadí nebo zařadí v optimálních otáčkách. Druhá věc je ta, že je celá převodovka v oleji, který ji udržuje pořád v dobrém stavu. I zde ale platí, že se olej musí pravidelně měnit a to u všech aut! Když je o ni dobře postaráno, vydrží opravdu hodně dlouho. O tom, že je vhodná pro začínající řidiče, není pochyb.

Nevýhody automatů spočívají zejména v opravě

Automat má jednu velkou nevýhodu. A to, že když už se porouchá, její oprava je daleko dražší, než u manuálu. Nemá smysl říkat, že opravit nejde. Jde, ale stojí to pořádnou sumu peněz. Proto je potřeba dbát na správné zacházení. Žádné zbrklé pohyby nejsou na místě. Tou menší nevýhodou je akcelerace. Dá se říct, že auto je línější, zejména u těch starších verzí. Nicméně automat disponuje čidlem tzv. Kickdown. V případě, že potřebujete obratně zrychlit, stačí prudčeji sešlápnout plynový pedál. Máte-li to štěstí, že vlastníte automat, dopřejte mu občas trochu té péče a on se vám jistě odvděčí.

Napsat komentář