carplay

Zvýšení bezpečnosti na cestách aneb jak funguje Apple CarPlay?

Na světě je jen pár řidičů, kteří by dokázali s čistým svědomím přiznat, že se nikdy nenechali rozptýlit od řízení. Přitom jediné, na co by měl člověk za volantem dbát nejvíce, je bezpečnost. Skupinou lidí, kteří se snaží rizikovým situacím předcházet, jsou vývojáři aplikací. Řešení se skrývá v najití co nejefektivnějšího a nejrychlejšího použití jakýchkoliv aplikací bez toho, aby člověka příliš rozptylovaly. Proto je tady aplikace CarPlay od společnosti Apple.

Co je Apple CarPlay a jak funguje?

CarPlay zobrazuje na vestavěné obrazovce vše, co chcete s telefonem dělat. Během jízdy můžete používat navigaci, telefonovat, přijímat a odesílat zprávy, poslouchat hudbu a používat vybrané aplikace, které byly schváleny společností Apple jako potřebné k řízení, přičemž CarPlay využívá kontakty z vašeho iPhonu. Velkou výhodou je hlasová komunikace se Siri, které můžete nadiktovat požadavky bez toho, abyste se museli rozptylovat obrazovkou. Díky Siri si můžete pustit hudbu, odeslat zprávu, volat nebo si zaznamenat událost do kalendáře jen použitím hlasu. Pokud vaše auto podporuje CarPlay nebo Siri Eyes Free, je to nejjednodušší varianta toho, jak udržet pozornost i v případě, kdy si potřebujete cokoliv vyřídit na telefonu.

Které aplikace CarPlay podporuje?

Jak už bylo zmíněno, CarPlay využívá informace z vašeho iPhonu. Podporovány jsou základní aplikace od Applu (telefon, zprávy, hudba, mapy a podcasty), ale CarPlay toho umí ještě více. Pokud si organizujete čas pomocí kalendáře v mobilu, je možné jen kliknout na událost v daný den a nechat se na místo navigovat.

K výběru jsou aplikace, které jsou potřebné k řízení a postupně se jejich výběr rozšiřuje. Mezi prvními byly k mání Google mapy, ale dnes si můžete nainstalovat mnoha řidiči oblíbenou aplikaci Waze, která vám poskytne informace o stavu provozu a vozovek v reálném čase.

V novém systému iOS 13 má CarPlay lehce pozměněný vzhled, jako např. zaoblené rohy a uživatelské rozhraní zahrnuje aplikace Mapy, Zkratky, návrhy Siri, Právě hraje a Události v kalendáři. Mapy mají aktualizovaný vzhled s lehkým přístupem k funkci Oblíbené položky a Kolekce. Je také snazší poznat nová zajímavá místa podél vaší trasy.

Mimo jiné jsou podporovány také aplikace Spotify, Deezer, Pandora, Amazon Music, Audible a například i Google Play Music.

Zda vaše auto tuto technologii podporuje, se můžete dočíst na stránkách společnosti Apple.

Honocení - 10

10

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

Napsat komentář