Pořízení vlastního vozidla je investicí, která není zrovna malá. Sice se nám vrátí na komfortu a možnosti dojet si kamkoli chceme, někoho ale může překvapit, že koupí vozidla to nekončí. Každé z nich totiž musí mít ještě uzavřené povinné ručení, kdo chce, může si sjednat i havarijní pojištění. Děsíte se cen za takové autopojištění? Poradíme vám, jak si sjednat kvalitní a za co nejlepší cenu.
Když se řekne pojištění vozidla
Hned v úvodu jsme zmínili, že každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikace, musí mít sjednané povinné ručení, uzavření havarijního pojištění je dobrovolné. V čem se tato pojištění liší a proč je jedno povinné a druhé ne?
Povinné ručení kryje škody, které způsobíte někomu jinému
Povinné ručení se často označuje i jako zákonné pojištění nebo pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Právě z posledního zmíněného pojmenování už vyplývá, že se vztahuje na škody, které způsobíte někomu jinému. Může jít o škody na zdraví, majetku i životě, v každém případě ale musí jít o nedbalost.
Zákonné pojištění vozidla je povinné jak v ČR, tak v zahraničí, když dojde k nehodě a vy neúmyslně někomu jinému způsobíte škodu, bude plnit pojišťovna. Poškozený má jistotu, že mu škodu někdo uhradí, vy se zase nemusíte bát, že případnou škodu nebudete mít z čeho uhradit.
Havarijní pojištění se vztahuje na škody na vašem voze
Když vaší vinou dojde k nehodě a poškozený je plot, vozidlo nebo jiný majetek třetí osoby, plnit bude pojišťovna z vašeho povinného ručení. Stejně tak, když někomu způsobíte újmu na zdraví. Co ale škody na vašem voze? Na ty se povinné ručení nevztahuje. Takže je buď zaplatíte ze svého, nebo jste o krok napřed a máte sjednané havarijní pojištění.
To se ostatně nevztahuje jen na škody, které vzniknou v důsledku nehody, ale také na odcizení vozidla, vandalismus nebo na škody vzniklé v důsledku živelných pohrom.
Víte, že k havarijnímu pojištění si majitelé nových vozidel mohou sjednat i GAP pojištění? Kdyby totiž došlo k totální škodě na voze, kdo má GAP pojištění, ten dostane od pojišťovny pořizovací cenu. Kdo ho nemá, ten dostane aktuální cenu, která už může být výrazně nižší než ta pořizovací, a to i přesto, že vozidlo máte teprve pár týdnů.
Zdroj: fotobanka
Jak sjednat kvalitní, a přitom výhodné autopojištění?
Pojištění něco stojí, šetřit na něm se rozhodně nevyplácí. To ale neznamená, že za něj musíte platit nesmyslné částky. Jak si vybrat to pravé, přitom výhodné autopojištění?
- U povinného ručení se zaměřte na výši pojistných limitů. Věk, bydliště ani technické parametry vozidla neovlivníte, maximálně se můžete snažit jezdit bez nehody a získat co nejvíc bezeškodných měsíců. No a když pak přijde na limity, spočítejte si, jak by měly být vysoké. Standardem je 35 milionů korun, to ale nemusí vždy stačit. Sice se to zdá jako vysoká částka, opak je ale často pravdou.
- U havarijního pojištění si rozmyslete, proti jakým rizikům se chcete pojistit. Vybrat si můžete jen některá (havárie, vandalismus, odcizení, živelné pohromy), nebo všechny v rámci all-risk balíčku. Zajímejte se také o výši spoluúčasti. Čím je vyšší, tím nižší je pojistné, na druhou stranu zaplatíte v případě pojistné události víc.
- Chcete kvalitní, a přitom výhodné pojištění? Srovnejte online nabídky jednotlivých pojišťoven a vyberte to pravé. Poslouží vám k tomu online srovnávač pojištění, který vám možná nabídne i to, co byste jinde nezískali.