Zimní versus celoroční pneumatiky

Přemýšlíte o přechodu z klasické dvojkombinace zimních a letních pneu? Zvažujete, že byste namísto čtyř párů obutí přesedlali na jednu sadu, kterou budete moci využívat po celý rok?

V tom případě jste užněkdy nejspíš slyšeli o celoročních pneumatikách, které mohou být alternativou pro majitele vozů nacházejících se v mírném podnebném pásu, do něhož se řadí také Česká republika.

Specifika celoročních pneumatik

 Celoroční pneumatiky jsou určeny k celoročnímu užívání a jsou kombinacínesoucí v sobě to nejlepší ze zimních a letních pneumatik.

Pokud koupi „celoroček“ zvažujete, nejprve si (v ideálním případě) odpovězte na otázku: „V jakých klimatických podmínkách se vyskytuji?“ Lokalita, kde se se svým vozem pohybujete je první a zásadní skutečností, na základě které lze o koupi celoročních pneumatik uvažovat. Jestliže žijete v horských oblastech, tyhle pneumatiky nejspíš nebudou nic pro vás a uvažovat o nich je jen ztrátou času.

Co se počasí týče, respektive venkovních teplot – obecně lze celoroční pneumatiky velmi dobře využívatpři teplotách do -7 °C.

Poměrně zásadní výhodou celoročních pneumatik jejejich cena. Pokud se pro ně rozhodnete, nejenže již nebudete muset pořizovat dvě sady pneumatik, ale navíc se vyhnete přezouvání z letních na zimní a obráceně. Dalším benefitem celoročních pneumatik je fakt, že nemusíte řešit „kam s momentálně nepoužívanou sadou pneumatik“. Celoroční pneumatiky dokáží ušetřit vaši peněženku i prostory.

Porovnání aneb zimní versus celoroční

Celoroční pneumatiky mají tvrdší směs než pneumatiky zimní, což zaručuje jejich větší odolnost a menší náchylnost k opotřebení. Tvrdší směs má také vliv na hluk při odvalování. Na stranu druhou – celoroční pneumatiky jsou měkčí než ty letní, a to z toho důvodu, aby si lépe „poradily“ s chladnějšími teplotami. Celoroční pneumatiky jsou skvěle využitelné v letních podmínkách i na lehkém sněhu, avšak mají delší brzdnou dráhu a menší přilnavost v porovnání s pneumatikami zimními. Vlivem celoročního užívání je taktéž potřeba zmínit jejich kratší trvanlivost.

Jestliže celoroční pneumatiky nejsou vašimi favority a hodláte i nadále dávat přednost klasice, ať už svépomocí, nebo prostřednictvím autorizovaného servisu – výměna vás v blízké budoucnosti nemine…

Napsat komentář