Je třeba měnit olej v převodovce?

Se svým vozidlem pravidelně navštěvujete autoservis a absolvujete standardní roční prohlídky, při kterých se kontroluje stav vozidla, mění olej a činí další úkony? Napadlo vás, že olej není jen v motoru, ale i v převodovce? Mění se i tam? Nebo se výměna týká jen motorového oleje?

Každé auto by mělo pravidelně absolvovat servisní prohlídku

Ať už máte nové auto, které je ještě v záruce, nebo starší model, v každém případě byste měli každý rok absolvovat pravidelnou servisní prohlídku. Díky ní dokážete předejít větším a nákladnějším opravám, protože problém odhalíte v zárodku, možná ještě dřív, než se stihne vůbec projevit.

Součástí prohlídky v kvalitním servisu je i výměna oleje, filtru, kontrola brzd, dezinfekce klimatizace, vizuální prohlídka motorového prostoru i exteriéru vozidla a další důležité úkony. No a když je tak řeč o tom oleji, kde všude se vlastně mění?

Olej není jen v motoru

Výměna motorového oleje je základní součástí každé pravidelné prohlídky vozidla. Měla by se dle doporučení realizovat častěji, než doporučují výrobci, ideálně každý rok nebo po ujetí asi 15–20 tisíc kilometrů, spolu s olejem se mění i olejový filtr, někdy i kabinový, pylový a vzduchový filtr.

Víte, že když olej nevyměníte, výrazně tím zkrátíte životnost motoru? Bude se rychleji zanášet a částice, saze a kaly zvyšují i jeho opotřebení. Olej se ředí nespáleným palivem, motor pak hůř maže a v nejhorším případě se může i zadřít.

Zdroj: fotobanka

Je třeba měnit olej i v převodovce?

Kromě motoru se olej nachází i v dalších komponentech vozidla, například v převodovce. Jak je to s jeho měněním? Výrobci většinou udávají, že životnost převodovky je několik stovek tisíc kilometrů, to ale jen za předpokladu, že o ni správně pečujete.

Výměna oleje v převodovce není nutná, s ohledem na životnost se ale doporučuje. K první výměně by mělo dojít už po ujetí zhruba 5-10 tisíci kilometrů, během kterých si motor, převodovka i další součástky vozidla „sednou“. Další výměna oleje by měla následovat po ujetí asi 100 tisíc kilometrů, svěřte ji do rukou autorizovaného servisu.

Liší se péče u manuální a automatické převodovky?

Každý olej se časem opotřebuje, takže výměna se doporučuje v každém případě, ideálně každých 60 000 km.

  • U manuální převodovky plní olej stejnou funkci jako v motoru, takže maže, chladí a pohlcuje nečistoty. Pokud nedochází k velkému zatížení, nebo se vůz nevyužívá pro sportovní jízdu, může vydržet dlouho.
  • Olej v automatické převodovce dostává zabrat, přepaluje se a jeho opotřebení je brzy znát. Zatímco nový olej je průhledný nebo lehce nazelenalý, bez usazenin a spálenin, ten starý je černý. Spolu s ním je třeba vyměnit i filtr oleje automatické převodovky, a to ideálně každých 60 000 najetých kilometrů.

Víte, že převodový olej maže kontaktní části převodovky, pomáhá při chlazení, odstraňuje špínu a produkty opotřebení? V automatické převodovce přináší točivý moment mezi komponenty konvertoru točivého momentu, když je olej špatný, poznáte to i díky zvláštním zvukům nebo trhání při přeřazování, opožděnému přeřazování nebo zhoršenou dynamikou ve vozech s automatickou převodovkou.

Napsat komentář